Portfolio artystyczne

Księżycowy Pierrot Arnolda Schönberga

12 sierpnia w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski odbędzie się premiera spektaklu „Księżycowy Pierrot” do muzyki Arnolda Schönberga na realizację, którego otrzymałam stypendium artystyczne Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „MŁODA POLSKA”.

Skomponowany w 1912 r. Pierrot Lunaire jest jednym z najbardziej intrygujących i błyskotliwych dzieł, które wpłynęły na rozwój muzyki zachodniej XX wieku. Solistka nie śpiewa, ale raczej recytuje; autorski wynalazek Schönberga – Sprechgesang to technika recytacji sformalizowanej, dramatycznie wyolbrzymionej, regulowanej ścisłym zapisem nutowym, pozostawiająca jednak możliwość różnorodnych interpretacji.

Zazwyczaj Pierrot Lunaire wykonywany jest w wersji koncertowej, jednak w pełni może on wybrzmieć jedynie zainscenizowany. Specyfcznie zrealizowana w tym utworze idea formalna oddaje alegoryczną przypowieść o artyście i sztuce. Jest to historia człowieka-twórcy, który równie dobrze mógł żyć kilkadziesiąt, kilkaset lat temu jak i współcześnie, być kobietą lub mężczyzną, poetą, śpiewakiem, kompozytorem, malarzem, a może wszystkimi naraz. Przygotowywana inscenizacja jest studium artysty, który boryka się ze światem, z własną mocą i niemocą twórczą, prowadzi dialog wewnętrzny ze swoją Muzą.

Chciałam by mój spektakl był symbiozą muzyki instrumentalnej wykonywanej na żywo, kreacji aktorsko-wokalnej, oraz projekcji multimedialnych. Nie tylko solistka i aktor kreują rolę sceniczną, także muzycy funkcjonują niczym aktorzy. Istotna jest warstwa plastyczna, składająca się z kostiumów i stylizacji Martyny Kander oraz 21 projekcji multimedialnych autorstwa Olgi Warabidy.

Kierownictwo muzyczne nad projektem objął Rafał Kłoczko, poprowadzi on zespół instrumentalny w składzie: Mischa Kozłowski (fortepian), Anna Łukawska, (klarnety), Filip Rzytka (wiolonczela), Paulina Graś (flety), Tomasz Citak (skrzypce/altówka).

W roli głównej wystąpi Barbara Zamek-Gliszczyńska.

Czas trwania spektaklu to 60 min.