Baroque Living Room
15 marca na scenie kameralnej słynnego ostatnio budynku Filharmonii Szczecińskiej i 17 marca już mniej kameralnie i mniej nowocześnie ale za to z większą ilością miejsc na widowni w sali koncertowej Filharmonii Narodowej, zostanie pokazany koncert/spektakl Baroque Living Room oparty na kanwie współczesnego utworu Johna Cage’a Living Room Music oraz przebojów muzyki barokowej. Wątek fabularny przedstawia rywalizację dwóch studentów śpiewu o względy swojego profesora. Ich muzyczne pasje, a także spory i frustracje wyrażone są ariami i duetami ze słynnych oper największych mistrzów baroku, takich jak m.in. Händel, Vivaldi, Purcell, Porpora oraz wspomnianą, pochodzącą z 1940 r. muzyką Johna Cage’a.
Pomysł na scenariusz koncertu-spektaklu powstał we współpracy Doroty Cybulskiej-Amsler i Artur Stefanowicza. Reżyserię powierzono zaś Natalii Kozłowskiej.
Partie wokalne w spektaklu wykonują trzej kontratenorzy. Dobór utworów muzycznych poza funkcją ilustracyjną ma za zadanie ukazać niezwykłe techniczne i barwowe możliwości ich głosu, fascynujące słuchaczy już od epoki baroku. W dzisiejszych czasach zainteresowanie głosem kontratenorowym przeżywa renesans, a zapotrzebowanie teatrów operowych, sal koncertowych, festiwali na ten głos jest coraz większe. Przyczyną tego stało się dążenie artystów do wykonywania muzyki barokowej w sposób najbardziej zbliżony do czasów jej powstawania, gdy partie wokalne wykonywali kastraci, którzy w ówczesnym muzycznym świecie mieli pozycję największych gwiazd, porównywalną z dzisiejszymi gwiazdami muzyki rozrywkowej. Byli uwielbiani przez tłumy, zarabiali ogromne sumy i oczywiście mieli swoje kaprysy. Do dziś pozostało wiele przekazów o animozjach pomiędzy największymi śpiewakami kończących się wybuchami histerii czy nawet bójkami.
Wykonawcami koncertu są obok Artura Stefanowicza, jednego z najwybitniejszych polskich śpiewaków i profesora śpiewu UMFC w Warszawie, jego absolwent Michał Sławecki i student Kacper Szelążek.
Śpiewakom towarzyszą instrumentaliści: Grzegorz Lalek, Henryk Kasperczak, Maciej Łukaszuk, Ewa Chmielewska-Zorzano, Ludmiła Piestrak, Marcin Sochan, Marcin Stefaniuk, Grzegorz Zimak i Szymon Józefowski, których od instrumentu poprowadzi wybitna klawesynistka szwajcarska polskiego pochodzenia Dorota Cybulska-Amsler.